مهندسی آب


 

گروه مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس، در سال 1371 با دوره کارشناسی‌ارشد راه‌اندازی شده و از سال 1375 اقدام به پذیرش دانشجوی دکتری نموده است. همچنین از سال 1393 گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب با برگزاری دوره کارشناسی ارشد و سپس دوره دکتری این گرایش توسط گروه مهندسی آب راه اندازی شده است. این گروه با بهره‌گیری از توان تخصصی اساتید در زمینه‌های مهندسی رودخانه، سازه‌های هیدرولیکی، نیروگاه‌های برقابی، مدل‌های عددی و فیزیکی، هیدرولوژی ایزوتوپی، هیدرودینامیک، مدیریت منابع آب سطحی و زیرزمینی و مدیریت کیفیت آب و جریانهای زیست محیطی اقدام به ارائه دروس و نیز هدایت پایان‌نامه و رساله تخصصی نموده است. همچنین در مدت فعالیت گروه چندین اختراع توسط همکاران گروه ثبت شده است.
در راستای استفاده بهینه از توان علمی اساتید و فارغ التحصیلان برای نقش آفرینی در حل مسائل صنعت آب کشور، در سال 1382 پژوهشکده مهندسی آب رسماً آغاز به کار نمود. این پژوهشکده از شبکه آزمایشگاهی شامل آزمایشگاه هیدرولیک، آزمایشگاه سواحل و سازه های دریایی و مهندسی آب برخوردار می باشد. بیانیه مأموریت با توجه به نیاز کشور به فعالیت‌های تخصصی در زمینه مهندسی آب، گروه رسالت های اصلی خود را مشارکت در فعالیت‌های پژوهشی پایه و کاربردی در قالب هدایت پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری و نیز اجرای طرح های تحقیقاتی می داند. گروه مهندسی آب با برخورداری از اعضای هیات علمی برجسته و فارغ التحصیلان متعهد و دارا بودن زیرساختهای تحقیقاتی لازم، در تلاش است تا مسوولیت علمی و اجتماعی خود را در راهبری مسائل چند بعدی و پیچیده چالشهای مربوط به تأمین، انتقال، صرفه جویی و مدیریت منابع آب در سطح ملی و منطقه ای ایفا نماید.
اهداف كليدی گروه مهندسي آب عبارتند از:

  • آموزش و تربيت دانشجويان جهت تأمين نيروهاي متعهد و متخصص در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري
  • توسعه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در زمینه مهندسی آب و مدیریت منابع آب
  • انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و كاربردي در خصوص معضلات خشکسالی و کمبود آب کشور
  • ارائه خدمات تخصصي به ديگر مؤسسات و مراكز آموزشي و پژوهشي و صنعتي
  • ايجاد زمينه‌هاي مناسب جهت تعاملات بين دانشگاهي و مراكز تحقيقاتي
  • ايجاد ارتباط بين صنعت و دانشگاه با انجام پروژه‌ها، برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي در سطوح مختلف
  • ارتقای آگاهی های عمومی در موضوعات مرتبط با آب
  • انتشار مقالات، گزارشات و کتب علمی

bullet چشم انداز

گروه مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس، در طول بیش از دو دهه فعالیت خود دستاوردهای چشمگیری داشته است که آن را قادر می‌سازد تا در عصری که گستره و شدت چالش‌های مرتبط با منابع آب رو به فزونی است، به نحو احسن به ایفای نقش خود بپردازد. در این راستا بهبود و ارتقای سطح فعلی حکمرانی و سیاستگذاری آب کشور و ارائه راهکارهای موثر در جهت مدیریت بهتر و پایدارتر منابع آب محدود کشور از چشم اندازهای این گروه است.