مهندسی سازه


 

دستیابی به توسعه عمرانی فراگیر جز با فراهم آوردن زمینه‌های فعالیتی دانش‌بنیان میسر نیست. یكی از اساسی‌ترین فعالیت‌های دانش‌بنیان، تعلیم و تربیت نیروهای متخصصی است كه ضمن دارا بودن سجایای اخلاقی و تعهدی، درزمینه تخصصی خویش برای پیشرفت و آبادانی كشور باوری عمیق و خوداتکا داشته باشند.
گروه مهندسی سازه دانشگاه تربیت مدرس، از بدو تأسیس در سال 1364 به عنوان یكی از قدیمی‌ترین گروه‌های آموزشی دانشگاه، فعالیت خود را آغاز نمود و تاكنون توانسته است تعداد قابل توجهی فارغ‌التحصیل كارشناسی‌ارشد و دكتری تحویل جوامع دانشگاهی و پژوهشگاهی و نیز جامعه مهندسی و حرفه‌ای كشور دهد. عمده زمینه‌های تحقیقاتی این گروه عبارتند از بررسی رفتار سیستم‌های سازه‌ای، مقاوم‌سازی سازه‌ها، مدل‌سازی‌ ریزساختار و بررسی مدل‌های رفتاری مواد سازه‌ای.
این گروه در حال حاضر با در اختیار داشتن اساتید مجرب با رتبه‌های استادی، دانشیاری و استادیاری تمام‌وقت و نیز دارا بودن آزمایشگاه مجهز در سطح تحصیلات تكمیلی، آموزش و هدایت دانشجویان كارشناسی‌ارشد و دكتری را عهده‌دار است و با گروه‌های دیگر دانشكده عمران مانند گروه زلزله و سازه‌های دریایی نیز همكاری تنگاتنگ دارد.
همچنین گروه مهندسی سازه در اكثر فعالیت‌های اثرگذار در توسعه دانش‌بنیان كشور نقش بسزایی را ایفا كرده كه از آن جمله می‌توان به مشاركت فعال آن در تهیه و تدوین استانداردها، ضوابط، مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل‌های تخصصی ذیربط و سایر فعالیت‌های مشابه اشاره‌ کرده است.