متن کامل خبر


 
تاکید بر لزوم توجه دانشکده ها به رعایت شاخص های دانشگاه سبز

خلاصه خبر: بیست و ششمین جلسه شورای راهبری مدیریت سبز با حضور رییس دانشگاه، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و اعضای آن، 12 تیرماه برگزار شد.

در این نشست مهندس نصرتی مدیر روابط عمومی دانشگاه گزارشی از اطلاعات جمع آوری شده از دانشکده ها در خصوص مدیریت سبز ارائه نمود.
وی اظهار داشت: بر اساس مصوبه جلسه قبل شورای سبز، طی مکاتبه ای از روسای دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی خواستیم تا بر اساس شاخص های اعلام شده گزارش عملکرد خود را در خصوص رعایت موارد مختلفی از جمله کنترل سیستم های روشنایی، کنترل سیستم های حرارتی و برودتی، کنترل تجهیزات اداری و نحوه استفاده از آن ها، مدیریت مصرف آب، مدیریت پسماند، مدیریت میزان مصرف کاغذ و اقلام مصرفی، استفاده از فناوری های پاک و انرژی های تجدید پذیر و فرهنگ سازی و توسعه مدیریت انرژی و حمل و نقل ارائه نمایند.
وی افزود: بسیاری از دانشکده ها در این زمینه پاسخ مثبتی ندادند و تنها دانشکده علوم پزشکی در این خصوص اطلاعات لازم را ارسال کردند. بر اساس گزارش ارسالی، تفکیک لامپ های راهروها از سیستم کلی روشنایی، استفاده از تایمر در واحدهای اداری و اتاق اساتید، انجام بازیافت کاغذ و تفکیک زباله های عفونی و غیر عفونی، استفاده از لیوان های شخصی به جای لیوان های یک بار مصرف و ... از جمله مواردی بود که در این دانشکده در راستای مدیریت سبز صورت گرفته است.
همچنین پژوهشکده اقتصاد نیز در گزارشی به برخی از موارد از قبیل خاموش کردن سسیتم های سرمایشی و گرمایشی در شب ها ، تعطیلات و ... استفاده بهینه از دو روی کاغذ و استفاده از پست الکترونیک به جای فکس و پارک علم و فناوری نیز به درختکاری در پردیس بابایی و دانشکده کشاورزی واجرای پروژه آبیاری قطره ای، ساماندهی کابل های برق به علت فرسودگی، نصب تابلوهای برق جدید و سیاست کاهش کاغذ اشاره کردند.
وی در ادامه به بحث ملی تراز سبز دانشگاه ها و راه اندازی سامانه آن از سوی وزرات علوم اشاره کرد و گفت: دانشگاه نیز در این سامانه ثبت نام کرده است تا بر مبنای شاخص های تعریف شده، ارزیابی ها صورت گیرد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه تصریح کرد: ما در زمینه green metric هنوز وارد نشده ایم و باید اطلاعات دانشگاه را در این سامانه وارد کنیم تا در نظام رتبه‌بندی «گرین متریک» بتوانیم رتبه مطلوبی کسب نماییم.
رییس دانشگاه نیز پیشنهاد نمود که لیست دانشکده ها و نحوه فعالیت و گزارش آنها در خصوص شاخص های تعریف شده مدیریت سبز در دانشگاه ها در شورای دانشگاه مطرح گردد تا دانشکده ها بیشتر به مساله دانشگاه سبز اهمیت دهند و مسئولیت خود را به عنوان یک دانشگاه سبز ترویج نمایند.
در ادامه دکتر مختارانی گزارشی از طرح جامع مدیریت مدیریت پسماند دانشگاه ارائه نمود.
وی گفت: مخازن تفکیک زباله طبق دستور العمل وزارت علوم در 5 رنگ جهت تفکیک پلاستیک، فلز و شیشه، کاغذ و مقوا، زباله فسادپذیر و ویژه در ساختمان ها و اماکن مختلف دانشگاه جانمایی شد و 685 سطل خریداری و مستقر شد و 7 جایگاه ذخیره موقت پسماند خشک تفکیک شده در پردیس مرکزی دانشگاه نیز ایجاد لیبل مخصوص به هر سطل چاپ و روی آن چسبانده شد.
وی در ادامه در خصوص جمع آوری و امحای لامپ های فلورسنت و کم مصرف و آموزش و اطلاع رسانی و برگزاری دوره های آموزشی در 4 سطح مختلف توضیحاتی عنوان کرد.
وی تهیه پیش نویس قرارداد جمع آوری و فروش پسماند خشک با همکاری امور حقوقی و اداری و انعقاد قرارداد با پیمانکار جمع آوری پسماند خشک را از اقدامات انجام شده در راستای درآمدزایی پایدار عنوان کرد.

12 تیر 1398 / تعداد نمایش : 632