متن کامل خبر


 
جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر ملی و بین‌المللی

خلاصه خبر: آخرین گزارش های رتبه بندی اعلام شده از سوی نظام‌های رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی معتبر نشان می دهند دانشگاه تربیت مدرس در رده دانشگاه‌های برتر جهان و بعد از دانشگاه تهران به‌عنوان دومین دانشگاه جامع ایران قرار دارد.

یکی از نظام های رتبه بندی بین المللی، لایدن است. بر اساس آخرین گزارش لایدن بهبود جایگاه دانشگاه تربیت‌مدرس در مقایسه با پنج دانشگاه برتر کشور، بیشترین میزان صعود در یک سال را نشان می‌دهد. دانشگاه تربیت مدرس در نظام رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹ لایدن با ۳0 پله ارتقاء در شاخص تاثیر مقالات به جایگاه ۳۷4 جهان رسید. دانشگاه تربیت‌مدرس همچنین توانسته است در این رده‌بندی برای نخستین بار 9 پله بالاتر از دانشگاه شریف که رتبه ۳۸۳ جهان را به دست آورده است، بایستد. ایران در رتبه‌بندی سال جاری لایدن دارای ۲۶ دانشگاه ممتاز است و دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، در زمره پنج دانشگاه برتر ایران قرار دارند.
دانشگاه تربیت مدرس در رتبه‌بندی موسسه تایمز نیز به عنوان برترین دانشگاه ایران در شاخص «مشارکت در تحقق اهداف توسعه» اعلام شد.این رتبه‌بندی برای اولین بار است که انجام می‌شود و بنابر اعلام مؤسسه تایمز اطلاعات مرتبط با آن از سوی دانشگاه‌ها ارائه شده است. لازم به ذکر است در این رتبه‌بندی ۴۶۲ دانشگاه از ۷۶ کشور جهان ارزیابی شده‌اند.
دانشگاه تربیت مدرس افزون بر شاخص مذکور در سه شاخص مربوط به اشتغال، نوآوری و جوامع پایدار نیز در بین دانشگاه‌های برتر ایران قرار دارد. یادآور می‌شود که دانشگاه تربیت مدرس به علت عدم پذیرش دانشجوی کارشناسی، اغلب در نظام رتبه‌بندی تایمز ارزیابی نمی‌شود.
در رتبه بندی‌ جدید «نیچر ایندکس» برای نخستین بار دانشگاه تربیت‌مدرس موفق شد جایگاه 10 دانشگاه‌های برتر منطقه‌ی غرب آسیا و رتبه‌ی اول دانشگاه‌های ایران را به دست آورد. «نیچر ایندکس» هر سال به رتبه‌بندی موسسات بر پایه دستاوردهای با کیفیت پژوهشی آن‌ها می‌پردازد و با شمارش تعداد مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه‌شده‌ خود، امکان رتبه‌بندی و مقایسه‌ی کشورها را بر پایه سه سنجه کلیدی فراهم می‌آورد.
دانشگاه تربیت مدرس به استناد پایگاه علوم جهان اسلام و در آخرین گزارش ISC در میان دانشگاه‌های جامع در تمامی رشته‌ها و بر اساس تمامی معیارها پس از دانشگاه تهران رتبه دوم را کسب کرد. هم‌چنین دانشگاه تربیت مدرس در میان دانشگاه‌های جهان اسلام در زمینه دیپلماسی علمی در رتبه ششم، در خصوص تولید علم فناورانه و نوآورانه در رتبه ششم، در زمینه تاثیر و نیز کیفیت محتوایی علم در رتبه پنجم و در زمینه تاثیر اقتصادی در رتبه هفتم قرار دارد.
در رتبه بندی دانشگاههای جهان اسلام دانشگاه تربیت مدرس در حوزه کشاورزی رتبه چهارم، در حوزه فنی و مهندسی رتبه ششم، ‌در حوزه علوم اجتماعی رتبه پنجم، در حوزه علوم پزشکی و بهداشت رتبه هفتم، در حوزه علوم طبیعی رتبه چهارم را در ایران کسب کرده است.
در نسخه جولای ۲۰۱۹ رتبه‌بندی جهانی وبومتریک که به ارزیابی حضور علمی و پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها در وب می‌پردازد، دانشگاه تربیت‌ مدرس را در شاخص استناد ها در رتبه 4 در بین 170 دانشگاه ایرانی نشان می‌دهد. رتبه بندی وب بیش از ۲۷ هزار موسسه آموزش عالی در سراسر جهان را پوشش می‌دهد. در این رده‌بندی دانشگاه هاروارد با بیش از هشت میلیون و هفتصدهزار استناد در رتبه برترین دانشگاه جهان قرار گرفته است.

5

دانشگاه تربیت مدرس در زمینه ثبت اختراعات خارجی نیز جایگاه خود را بهبود بخشیده و در این زمینه صعود کرده است.
عملکرد دفتر ثبت اختراعات دانشگاه تربیت مدرس در سال ۹۷ نشان می دهد جایگاه دانشگاه در زمینه ثبت اختراعات خارجی (پتنت) به رتبه دوم در بین ۴۰ دانشگاه کشور صعود کرده است.
بر اساس گزارش منتشر شده توسط کانون پتنت ایران، عملکرد دفتر ثبت اختراعات دانشگاه تربیت مدرس نشان دهنده صعود جایگاه دانشگاه در زمینه ثبت اختراعات خارجی از رتبه سوم در سال ۹۶ به رتبه دوم در سال ۹۷ است.
در این رده‌بندی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جایگاه نخست و دانشگاه صنعتی شریف در رتبه سوم قرار دارد. همچنین پژوهشگاه رویان، دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان در جایگاه چهارم تا دهم دانشگاه های برتر در زمینه ثبت اختراعات خارجی قرار گرفتند.

یکی دیگر از حوزه هایی که دانشگاه تربیت مدرس در آن به عنوان برتر دست یافته است، حوزه مدیریت سبز می باشد. در اختتامیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز از دانشگاه‌های تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، تهران، شهید مدنی آذربایجان، زنجان، تبریز، بوعلی سینا، کاشان، فردوسی مشهد و اصفهان به‌عنوان دانشگاه برتر در حوزه مدیریت سبز و غرفه‌های برتر اولین نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز تقدیر به‌عمل آمد.

1 مهر 1398 / تعداد نمایش : 2879