دانشکده علوم پایه:

دانشگاه تربیت مدرسدر سال 1361 به عنوان اولین دانشکده تحصیلات تکمیلی پس از انقلاب در جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد. دانشکده علوم پایه یکی از دانشکده‌های اصلی این دانشگاه است که در ابتدای شروع به کار شامل گروه های زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضیات و فیزیک بود. هدف اصلی این دانشگاه آموزش و هدایت اعضای هیأت علمی فعال و متخصص برای بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در سراسر ایران است. رشد سریع این دانشکده باعث ثبت نام تعداد زیادی از دانشجویان، افزایش تعداد اعضای هیأت علمی علمی و توسعه امکانات تحقیقاتی شد. در نتیجه، بخش‌های زیست شناسی و ریاضیات دانشکده های مستقلی را تشکیل دادند. لذا دانشکده‌ علوم پایه‌ فعلی فقط شامل بخش های شیمی، زمین شناسی و فیزیک است.
گروه شیمی دارای 13 عضو هیأت علمی تمام وقت و 4 عضو هیأت علمی بازنشسته است که در 4 حوزه اصلی فعالیت می نمایند: شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی آلی و شیمی فیزیک. گروه زمین شناسی دارای 12 عضو هیأت علمی تمام وقت و 1 عضو هیأت علمی بازنشسته است که در 4 حوزه اصلی زمین شناسی اقتصادی، زمین شناسی تکنونیک، زمین شناسی مهندسی و پترولوژی فعالیت دارند. گروه فیزیک دارای 12 عضو هیأت علمی تمام وقت و 3 عضو هیأت علمی بازنشسته است که در 3 حوزه اصلی فعالیت می کنند: فیزیک اتمی و مولکولی (لیزر و اپتیک)، فیزیک ماده چگال وگروه ذرات بنیادی و نظریه میدان ها.
رویارویی با چالش های بزرگ و عبور از مرزهای موجود در علم و فنآوری‌های نوین به درستی از طریق هدایت دلسوزانه‌ اساتید برجسته و مشتاق و با همکاری دانشجویان فوق دکترا، دکتری و کارشناسی ارشد و هم چنین کارکنان این دانشکده امکان پذیر شده است. این دانشکده در یک فضای بسیار دوستانه، اما رقابتی عمل می کند که به ارتقا و گسترش تحقیقات ناب و کاربردی اختصاص دارد. همچنین این دانشکده در خدمت پیشرفت علمی و صنعتی جامعه است و در عین حال برای پیشرفت علم در سطح جهانی تلاش می کند.
پژوهشگران این دانشکده همواره مقالات کیفی متعددی در مجلات علمی بین المللی با فاکتور تأثیرگذاری بالا منتشر کرده اند. همچنین این دانشکده یکی از بالاترین ارقام تعداد نشریات کیفی چاپ شده با ارجاع بالا را در دانشگاه کسب کرده است و تعدادی از اعضای هیأت علمی آن جز دانشمندان برتر جهان و سرآمدان کشور هستند.

دانشکده علوم پایه دارای امکانات اصلی زیر در آزمایشگاه های مختلف تحقیقاتی می باشد:
XRD و XRF
VSM و PVD
طیف سنجی UV-Vis، PL، FTIR و Raman
کروماتوگرافی گازی
NMR، ICP، HPCLC، IMS
سیستم تست پیل سوختی


هیئت رئیسه دانشکده
رئیس دانشکده

رسول ملک فر

رئیس دانشکده
ماشااله خامه چیان

ماشااله خامه چیان

معاون آموزشی
مجید قادری

مجید قادری

معاون اداری و مالی
یداله یمینی

یداله یمینی

معاون پژوهشی و فناوری

ساختار سازمانی

مشاهده ...