گروه‌های آموزشی


 
پترولوژی
پترولوژی

رشته پترولوژی عهده‌دار بررسی ماگماها، منشاء و تحولات ماگمایی، ولکانیسم و پلوتونیسم، و شناسایی فرآیندها، پدیده‌ها و محصولات ماگمایی در محیط‌‌های مختلف ژئودینامیکی است. از سوی دیگر همه سنگ‌های آذرین و رسوبی، تحت شرایطی (P,T)که به حرکت متقابل صفحات لیتوسفری مربوط می‌شود، به سنگ‌های دیگری به نام دگرگونی تبدیل می‌شوند. بررسی سنگ‌های دگرگونی و بازسازی حوادث و شرایطی که به دگرگونی (متامورفیسم) منجر می‌گردند، نیز بر عهده رشته پترولوژی است.

ذرات بنیادی و نظریه میدان‌ها
ذرات بنیادی و نظریه میدان‌ها

گروه ذرات بنیادی و گرانش به شناخت و مطالعه طبیعت و جهان هستی، در بنیادی‌ترین سطح می‌پردازد. سؤالات مهم در این سطح عبارتند از جهان هستی از چه و چگونه ساخته شده است؟ در کوچکترین ابعاد اجزای بنیادی تشکیل‌دهنده جهان و برهم کنش‌های آنها چیست؟ و در بزرگترین مقیاس‌ها کل جهان و تحول آن از گذشته تا به امروز و آینده چگونه است؟

زمین‌شناسی اقتصادی
زمین‌شناسی اقتصادی

گروه زمین‌شناسی اقتصادی از سال 1369 در مقطع كارشناسی ارشد و از سال 1383 در مقطع دكتری، پذیرش دانشجو نموده است. موضوع‌های پژوهشی گروه عمدتاً در رابطه با كانسارهای MVT، VMS، Sedex، اسكارن، پورفیری، انواع ذخائر طلای كوهزائی، اپی‌ترمال، مرتبط با توده‌های نفوذی و نیز مطالعات ژئوشیمیایی و ایزوتوپی بوده است.

زمین‌شناسی تکتونیک
زمین‌شناسی تکتونیک

رشته زمین‌شناسی تکتونیک به بررسی تغییر شکل‌های موجود در پوسته جامد زمین از مقیاس میکروسکپی تا رشته جبال می‌پردازد. مناطق تحقیقاتی این گروه تمامی بخش‌های فلات ایران به‌ویژه زاگرس، البرز و شرق ایران مرکزی می‌باشد. این گروه در سال 1363 و برای اولین بار در کشور تاسیس یافته و در آن دوره کارشناسی‌ارشد راه‌اندازی شده است.

زمین‌شناسی مهندسی
زمین‌شناسی مهندسی

علم زمین‌شناسی مهندسی ، شناخت ویژگی‌های فنی زمین و کاربرد آن در پروژه‌های مهندسی می‌باشد. این علم با به‌کار گیری اصول زمین‌شناسی مانند مطالعه ترکیب کانی‌شناسی، بافت و وضعیت هوازدگی سنگ وخاک، شناخت تاریخچه زمین‌شناسی محیط تشکیل آن‌ها و با درک فرآیندها وساختارهای تکتونیکی وشناخت خطرات زمین‌شناسی به‌همراه اندازه‌گیری خصوصیات فیزیکی و مکانیکی خاک و سنگ و تجزیه و تحلیل آنها بخشی از نیاز طراحان را برطرف می‌نماید.

شیمی آلی
شیمی آلی

این گروه در رشته شیمی آلی در مقطع کارشناسی‌ارشد و دكتری دانشجو پذیرفته و به فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد.گروه شیمی آلی دارای آزمایشگاه‌ها و تجهیزات بسیار پیشرفته بوده و به وسایل مدرن از قبیل CHN , NMR 90 و طیف سنج‌های IR،FTIR، UV-VIS و ... مجهز می‌باشد.

شیمی تجزیه
شیمی تجزیه

اين گروه در رشته شيمی تجزيه در مقطع کارشناسی‌ارشد و دكتری دانشجو دانشجو پذيرفته و به فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد. این گروه دارای آزمایشگاه‌ها و تجهیزات بسیار پیشرفته بوده و به وسایل مدرن از قبیل،ICP ، GC، IMS،SFE ، HPCLC و طیف‌سنج‌های NMR 90 ،IR،FTIR ، UV-VIS، و ... مجهز می‌باشد.

شیمی فیزیک
شیمی فیزیک

اين گروه در رشته شيمی فيزيك در مقطع کارشناسی ارشد و دكتری دانشجو پذيرفته و به فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد. این گروه دارای آزمایشگاه‌ها و تجهیزات بسیار پیشرفته بوده و به وسایل مدرن از قبیل،Tensiometer، EG & G،Conductometer، FuelCell Test System،Sonicator 3000 و طیف‌سنج‌های NMR 90 ،IR،FTIR ، UV-VIS دستگاه فلورسانس و ... مجهز می‌باشد.

شیمی معدنی
شیمی معدنی

اين گروه در رشته شيمي معدنی در مقطع کارشناسی‌ارشد و دكتری دانشجو، دانشجو پذيرفته و به فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد.این گروه دارای آزمایشگاه‌ها و تجهیزات بسیار پیشرفته بوده و به وسایل مدرن از قبیل GC،ICP و طیف‌سنج‌های UV-VIS، IR، FTIR،NMR90 و ... مجهز می‌باشد.

فیزیک ماده چگال
فیزیک ماده چگال

گروه ماده چگال همزمان با تاسیس دانشکده علوم پایه در سال ۱۳۶۰ در قالب بخش فیزیک آغاز به فعالیت کرد و از سال ۱۳۸۷ به عنوان یک گروه مستقل در این بخش در دو مقطع ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. در این گروه، طیف گسترده ای از سیستم های فیزیکی از مقیاس های بسیار ریز در ابعاد نانو تا پدیده های ماکروسکوپی مطالعه می شود که بطور کلی تحت دو عنوان کلی ”ماده چگال سخت“ و ”ماده نرم و فیزیک آماری“ قرار می گیرند. گروه ماده چگال با در اختیار داشتن آزمایشگاه های مجهز و متنوع از جمله آزمایشگاه ساخت نمونه، نانو مواد، خواص مغناطیسی مواد، اتاق تمیز، VSM و همچنین برخورداری از امکانات محاسباتی یکی از گروه های فعال در زمینه های تجربی و شبیه سازی در کشور به شمار می رود.